Projekty

Projekty realizowane w roku szkolnym 2025/2026

 

Projekt Liderki i liderzy cyfrowej edukacji szkolnej.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu przystąpiła do projektu edukacyjnego „Liderki i liderzy cyfrowej edukacji szkolnej” (nr KPOD.05.08-IW.06-0110/25) realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, finansowanego w całości ze środków UE NextGenerationEU – Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, zawartego w ramach Krajowego Planu Odbudowy – Reforma: C2.1: Zwiększenie skali zastosowań rozwiązań cyfrowych w sferze publicznej, gospodarce i społeczeństwie, Inwestycja C2.1.3: E-kompetencje.

 

Projekt  „Wałbrzyscy liderzy tolerancji”

Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Luźne lekcje z naukowcami – poznajemy i eksperymentujemy”.

Projekt obejmuje zapoznanie się z historią  naukowców oraz wykonaniem eksperymentów. Zadania projektowe są realizowane w formie warsztatowej, luźnej lekcji opartej na wzajemnym szacunku i budowaniu relacji z uczniami. Uczniowie mają możliwość doświadczania oraz samodzielnego wykonywania wszystkich eksperymentów.
Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy zdobędą wiedzę na temat znanych naukowców oraz zdobędą nowe doświadczenia, a także rozwiną zainteresowania dotyczące nauki oraz eksperymentowania.

Cele projektu:
• Przybliżenie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym znanych postaci ze świata nauki.
• Zdobywanie wiedzy na temat znanych naukowców oraz ich odkryć.
• Rozbudzanie zainteresowania dzieci światem nauki.
 • Poznawanie różnorodnych eksperymentów oraz danie możliwości nauki poprzez doświadczanie za pomocą wykonywanych samodzielnie eksperymentów.
• Rozwijanie kreatywnego oraz twórczego myślenia.
• Pobudzanie wyobraźni i kształtowanie umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków.
• Budowanie pozytywnych relacji w grupie poprzez współpracę.
 • Integracja zespołu klasowego.
• Nauka poprzez doświadczanie i zabawę.
• Wykorzystanie TIK w edukacji.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Bajki-Pomagajki” czyli o magicznej mocy bajkoterapii

Cel główny:   ochrona i wzmacnianie rozwoju psychicznego dziecka.

Cele szczegółowe: 

– budowanie wiary we własne umiejętności

–  kształtowanie poczucia pewności siebie

–  oswojenie z sytuacjami, osobami, zwierzętami i przedmiotami wywołującymi lęki,

– kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu,

– dostrzeganie odmienności i jej akceptacja

–  rozwijanie umiejętności doceniania wzajemnej pomocy

–  współpracy w grupie

– budowanie pozytywnej samooceny dziecka

Projekt Edukacyjny „Twoja krew, moje życie” organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026”

Celem projektu edukacyjnego jest:

 promowanie honorowego krwiodawstwa

–  obalenie mitów związanych z oddawaniem krwi

–  kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych wśród uczniów.

Projekt edukacyjny Aktywna świetlica. Miejsce pełne pomysłów. Edycja II: Mali odkrywcy

  1. Cele projektu:
  • rozwijanie ciekawości poznawczej poprzez odkrywanie zjawisk przyrodniczych, technologicznych, naukowych i historycznych;
  • kształtowanie postawy odkrywcy i badacza– gotowego do zadawania pytań, poszukiwania odpowiedzi i kreatywnego rozwiązywania problemów;
  • rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów, w tym: uczenia się, współpracy, komunikacji, kompetencji matematyczno-przyrodniczych, cyfrowych;
  • wzmacnianie umiejętności pracy zespołowej i wspólnego tworzenia (np. plakatów, makiet, eksperymentów, galerii, gazetki).
  • utrwalanie wiedzy poprzez działanie, doświadczenia, eksperymenty, obserwacje i twórcze aktywności;
  • nauka korzystania z różnych źródeł informacji, takich jak książki, Internet, mapy i przewodniki;
  • rozwijanie kreatywności i wyobraźni przez twórcze projekty (makiety, lapbooki, plakaty, gry, modele);
  • kształtowanie odpowiedzialności za wspólne zadania i efekty pracy grupowej;

 

BohaterOn – projekt cykliczny organizowany przez Fundację Sensoria i Fundację Pokolenie Młodych Kolumbów.

W tym roku projekt, mający na celu upamiętnić uczestników Powstania Warszawskiego wspierają MŁODE GŁOWY, czyli projekt Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Towarzyszy mu akcja #Teżbyliśmy. Chodzi o to by pokazać młodym ludziom, że powstańcy byli tacy jak oni, młodzi, pełni marzeń, ciekawi świata. Kampania powstała z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Autorką zdjęć i jej współtwórczynią jest Marta Wojtal, która połączyła BohaterON i MŁODE GŁOWY. Reżyserką materiałów wideo Hanna Jewsiewicka.

 

#SzkołaPamięta – projekt cykliczny pod patronatem MEN

który ma na celu upamiętnienie lokalnych bohaterów historii i wydarzeń związanych z dziejami Małej Ojczyzny

 

Global Money Week cykliczny projekt organizowany przez KNF

mający na celu poprzez webinary i działania podejmowane na terenie szkoły zapoznać młodych ludzi ze światem finansów, nauczyć ich mądrze wydawać pieniądze, inwestować, dbać o swoją przyszłość

Mały Mistrz

Program „Mały Mistrz” to inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki realizowana przez Szkolny Związek Sportowy, mająca na celu poprawę zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I-III poprzez zajęcia sportowe prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli.
Założenia programu to zachęcenie uczniów do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej oraz kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw od najmłodszych lat

Aktywny do Kwadratu

Aktywny do Kwadratu to ciekawe treningi z wykwalifikowaną kadrą, podczas których uczniowie zyskują szansę na:

  • rozwijanie swoich pasji i umiejętności,
  • dbanie o sprawność fizyczną i zdrowie,
  • zacieśnianie relacji z rówieśnikami,
  • alternatywną i aktywną formę spędzania wolnego czasu,
  • budowanie kompetencji w zakresie pracy w grupie, organizacji czasu, działania zespołowego,
  • redukcję stresu oraz agresji poprzez sport,
  • budowanie poczucia własnej wartości i sprawczości

Program FitSchool

Program FitSchool został opracowany przez Fundację Medicover, w celu zmotywowania dzieci do aktywności fizycznej a honorowy patronat nad programem objął Ośrodek Rozwoju Edukacji. Jest to publiczna placówka doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, prowadzoną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
ZAŁOŻENIA PROGRAMU
1) Podstawową przesłanką powstania Programu jest zidentyfikowana potrzeba zwiększenia poziomu aktywności fizycznej u dzieci rozpoczynających naukę szkolną.
2) Program skierowany jest do osób odpowiedzialnych za poziom aktywności fizycznej uczniów klas 0-3 szkół podstawowych.
3) Cel główny Programu to umacnianie potencjału zdrowia dzieci poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.
Cele szczegółowe Programu to:
a) Poprawa sprawności krążeniowo – oddechowej poprzez zwiększenie poziomu wysiłków o umiarkowanej i średniej intensywności (wysiłek tlenowy) – redukcja ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych.
b) Zwiększenie siły gorsetu mięśniowego służące kształtowaniu prawidłowej postawy ciała – redukcja ryzyka rozwoju chorób narządu ruchu.
c) Usprawnienie zmysłu kinestetycznego (propriocepcja) służąca poprawie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
d) Poprawa zdolności motorycznych poprzez zwiększenie poziomu ćwiczeń ogólnousprawniających – kształtowanie możliwości ruchowych oraz redukcja ryzyka urazów.
e) Zwiększenie wiedzy dzieci na temat związku aktywności fizycznej ze zdrowiem –kształtowanie postawy osobistej odpowiedzialności za zdrowie.
f) Zwiększenie kompetencji nauczycieli wychowania fizycznego w zakresie pełnienia roli promotorów zdrowia.
g) Zwiększenie prestiżu nauczycieli prowadzących zajęcia aktywności fizycznej w kontekście znaczenia ich pracy dla kształtowania kompetencji zdrowotnych młodego pokolenia.
h) Zwiększenie kompetencji rodziców i opiekunów dzieci dotyczących wychowania do zdrowia.

Szkolne Młodzieżowe Ośrodki Koszykówki- ogólnopolski projekt
Szkolne Młodzieżowe Ośrodki Koszykarskie „SMOK” to ogólnopolski projekt PZKOSZ i Ministerstwa Sportu. Unikalny projekt szkoleniowy koszykarskich ośrodków w oparciu o współpracę z klubami sportowymi, które w ostatnich latach najlepiej szkoliły młodzież. Projekt jest realizowany w szkołach podstawowych i obejmuje szkoleniem chłopców z klas I-V. Uczniowie są podzieleni na grupy wiekowe i biorą udział w dwóch połtoragodzinnych treningach tygodniowo. W trakcie szkolenia opanowują podstawy gry w koszykówkę oraz zostaje zaszczepione
im zamiłowaniem do tej gry. Młodzi adepci basketu w trakcie szkolenia mają możliwość spotkać się z profesjonalnymi zawodnikami i doskonalić swoje umiejętności w lokalnych klubach sportowych.

Program OSEHERO – projekt dla nauczycieli

Dzięki projektowi OSEhero zwiększy się świadomość dotycząca cyberzagrożeń w szkołach oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z internetu. Uczniowie, nauczyciele i rodzice będą wiedzieli, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia. Udział w projekcie pozwoli nauczycielom i całej społeczności szkolnej wspierać pozytywne zachowania online oraz rozwijać kompetencje cyfrowe w procesie nauczania, w tym umiejętność krytycznego myślenia i refleksyjnego wykorzystywania zasobów znajdujących się w internecie.

Celem projektu jest nie tylko przekazanie wiedzy, ale przede wszystkim włączenie nauczycieli w aktywne działania w swoich szkołach.

Uczestnicy projektu OSEhero będą mogli organizować inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa oraz aktywnie korzystać z materiałów edukacyjnych.

Bezpieczni w Sieci

Projekt edukacyjny, którego celem jest wspieranie pedagogów i młodzieży w podnoszeniu kompetencji cyfrowych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Projekt powstał dzięki współpracy Ministra Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego. Projekt jest adresowany między innymi do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Jego założeniem jest
wyposażenie pedagogów i uczniów w kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa poprzez udostępnione materiały na bezpłatnej platformie e-learningowej.

 

 “Zdrowe życie i pierwsza pomoc”- ogólnopolski projekt edukacyjny

Realizowany w grupie III świetlicy szkolnej

Cele projektu:

1. Kształtowanie nawyków prozdrowotnych w codziennym życiu dzieci.

2. Rozwijanie sprawności fizycznej poprzez regularne aktywności ruchowe.

3. Nauka podstaw udzielania pierwszej pomocy.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

–  Potrafi wymienić zasady zdrowego odżywiania i stosować je w codziennym życiu.

–  Zna różne formy aktywności fizycznej i uczestniczy w regularnych ćwiczeniach.

–  Rozumie znaczenie higieny osobistej i dba o czystość.

–  Potrafi udzielić pierwszej pomocy w podstawowych sytuacjach awaryjnych.

–   Pracuje efektywnie w grupie, wspólnie realizując zadania projektowe.

Projekt łączy elementy edukacji zdrowotnej, fizycznej oraz pierwszej pomocy, tworząc holistyczne podejście do zdrowia i dobrostanu dzieci.

Projekt „Zdrowe życie i pierwsza pomoc” jest zgodny z podstawą programową oraz z kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025, dzięki czemu realizowane treści są wartościowe i odpowiednie do wieku oraz możliwości dzieci.

Projekt fundacji Uniwersytet Dzieci:

Ja w świecie emocji – realizacja kl. 6a, 6b.

Projekt skupia się na różnych obszarach, m.in. oswajaniu emocji, dbaniu o swoje granice, poznawaniu swoich mocnych stron czy budowaniu relacji z innymi. Podczas lekcji uczniowie będą pracować w zespołach oraz indywidualnie, dyskutować, analizować przypadki czy odgrywać role.

„Kreatywna Matematyka” – ogólnopolski projekt edukacyjny

  • Cele projektu: Głównym celem jest innowacyjne i pomysłowe podejście do edukacji matematycznej poprzez wielozmysłowe poznawanie świata liczb, figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych.
  • Cele szczegółowe:
    • Rozwijanie kluczowych kompetencji matematycznych,
    • Sensoryczna nauka matematyki,
    • Rozbudzanie kreatywności i twórczego myślenia w realizacji działań,
    • Zwrócenie uwagi na występowanie i stosowanie matematyki w życiu codziennym,
    • Rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych,
    • Usystematyzowanie wiadomości z zakresu edukacji matematycznej,
    • Aktywizacja i integracja grupy,
    • Kształtowanie samooceny ucznia oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości.

 

Z ekologią na Ty – ogólnopolski projekt edukacyjny

  • Cele:
    • Doskonalenie umiejętności w zakresie rozumienia zależności pomiędzy składnikami środowiska przyrodniczego.
    • Doskonalenie umiejętności samodzielnej eksploracji świata, rozwiązywania problemów i stosowania nabytych umiejętności w nowych sytuacjach życiowych.
    • Kształtowanie umiejętności obserwacji faktów, zjawisk przyrodniczych, społecznych i gospodarczych, wykonywania eksperymentów i doświadczeń, a także formułowania wniosków i spostrzeżeń.
    • Rozwijanie umiejętności tworzenia relacji, współdziałania, współpracy oraz samodzielnej organizacji pracy w małych grupach, w tym organizacji pracy przy wykorzystaniu technologii.
    • Rozwijanie sprawności motorycznych i sensorycznych tworzących umiejętność skutecznego działania i komunikacji.
    • Wyrabianie świadomości zdrowotnej w zakresie higieny, pielęgnacji ciała, odżywiania się i trybu życia.
    • Doskonalenie umiejętności wykorzystania własnej aktywności ruchowej w różnych sferach działalności człowieka: zdrowotnej, sportowej, obronnej, rekreacyjnej i artystycznej.

 

Projekty realizowane w roku szkolnym 2024/2025: Projekty realizowane w roku szkolnym2024- 25

Projekty realizowane w roku szkolnym 2023/2024 :Projekty realizowane w roku szkolnym 2023-2024

Projekty realizowane w roku szkolnym 2021/2022 : PROJEKTY REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2021 (1)

PROJEKTY DOTYCHCZAS REALIZOWANE: