Tydzień Bezpiecznego Internetu

W dniach 5 – 9 lutego 2024 roku obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu .

W związku z tym wydarzeniem chętni uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w konkursach:

Klasy  I– Szkolny konkurs plastyczny „Jestem bezpieczny w Internecie”

Klasy II – Szkolny konkurs plastyczny „Maskotka Bezpieczeństwa w Internecie”

Klasy III – Szkolny konkurs – bajka lub opowiadanie „Przygody Cyberbohatera”

Klasy IV – VIII – Szkolny konkurs „Świadomie korzystam z Internetu”

Wyniki konkursów

Klasy I 

Wyróżnienie dla wszystkich uczestników

W związku z ogromną ilością prac uczniowie klasy I b zostali zaproszeni do pracowni informatycznej na lekcje dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu. Dzieci obejrzały animację edukacyjną pt. „Świat Internetu”, dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się w świecie online. Wiele radości sprawiło im rysowanie w programie Paint 

Klasy II

I miejsce – Nela Dargiel

II miejsce – Emilia Dzilińska

Klasy III

I miejsce – Aleksandra Podlacka

II miejsce – Dominika Szyszkowska

Klasy IV – VIII

I miejsce

Hanna Ranowicz

Podczas edukacji informatycznej oraz informatyki nauczyciel w każdej klasie przeprowadził lekcję dotyczącą bezpieczeństwa w sieci. 

• Uczniowie klas 4 poznali Sieciaki, dowiedzieli się jak zachowywać się w Internecie oraz  na jakie niebezpieczeństwa są narażeni.

• Uczniowie klasy 5 zapoznali się z filmami z serii „321 Internet”, których tematyka dotyczyła znajomych i nieznajomych osób spotykanych w internecie. Poszerzyli swoją wiedzę na temat dbania o swoje bezpieczeństwo oraz dowiedzieli się jakie ślady cyfrowe pozostawiają w sieci.

• Klasy 6 wzięły obejrzały filmy w ramach kampanii „Bądź z innej bajki” – dowiedziały się czym jest fomo, grooming, patostreamy oraz co powinny zrobić gdy kogoś w sieci spotka hejt.

• W klasach 7 przeprowadzono zajęcia, które miały na celu zapoznanie dzieci ze specyfiką cyberprzemocy, możliwych konsekwencji dla jej sprawców i ofiar oraz pokazanie, że świadkowie cyberprzemocy powinni na nią reagować. 

• Uczniowie klas 8 obejrzeli spoty profilaktyczne na temat bezpieczeństwa w Internecie „Stop cyberprzemocy”. Ekspertki ukazały najczęstsze spotykane zagrożeni i niebezpieczne zachowania w wirtualnym świecie, które mogą mieć swoje negatywne konsekwencje dla młodych użytkowników i ich rodziców w realnym życiu. 

• Dla uczniów klas 7 i 8 zorganizowaliśmy spotkanie z policjantem, który poruszył temat bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy.