Prawa dużych i małych

16 grudnia 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II  w Wałbrzychu odbyła się niecodzienna lekcja podsumowująca obchody 30-lecia  podpisania przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych „Konwencji o Prawach Dziecka”.

W lekcji uczestniczyli uczniowie klas szóstych oraz zaproszeni goście: Wiceprezydent Miasta Wałbrzycha Pani Sylwia Bielawska, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Wałbrzycha Pani Krystyna Olanin, Dyrektor MOPS Pani Magdalena Stefańska, pracownik MOPS Pani Monika Wójtowicz,  Prokurator Rejonowy Pan Marcin Witkowski oraz Dyrektor naszej szkoły.

Tematem spotkania były: „Prawa dużych i małych”. Lekcję rozpoczęła uczennica klasy drugiej, która zaprezentowała wiersz M. Brykczyńskiego „Prawa dziecka”. Uczestnicy zajęć  wysłuchali mini wykładu na temat prawa obowiązującego w domu, szkole, mieście i państwie przygotowanego przez nauczycielkę historii, odpowiadali na pytania za pomocą systemu do głosowania, mieli okazję zobaczyć scenki o prawach najmłodszych w wykonaniu dzieci z klas drugich oraz uczniów klas szóstych, a także niezwykłą paradę ważnych osobistości przybyłych z odległych, starożytnych czasów związanych z prawem. Wśród nich był Mojżesz, Temida, Salomon i Justynian. Poza tym uczniowie zadawali pytania zaproszonym gościom oraz poznali wyniki ankiety przeprowadzonej w szkole, która pokazała, jakie prawa są dla nich najważniejsze.

Spotkanie upłynęło w miłej świątecznej atmosferze.