Konkurs czytelniczy „Pożeracze książek 2019”

12 grudnia uczennice PSP 28 w Wałbrzychu wzięły udział w XIV Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Pożeracze książek”, który odbył się w Bibliotece pod Atlantami. Szkołę reprezentowały: Julianna Tomala z klasy IV, Weronika Mazur z klasy V, Oksana Zatwardnicka z klasy VI. W konkursie uczestniczyło 9 szkół. Tematem konkursu była znajomość treści książek pisarza Pawła Beręsewicza, autora wielu powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci. Uczniowie drużynowo rozwiązywali zadania pisemne, a następnie indywidualnie odpowiadali na pytania sprawdzające szczegółowo znajomość treści książek. Po licznych dogrywkach okazało się, że:

• Oksana Zatwardnicka zajęła I miejsce wśród uczniów klas VI,
  • Weronika Mazur zajęła II miejsce wśród uczniów klas V.

W konkursie literackim dla klas VII i VIII, „Wyobraźnia – mój przewodnik najwspanialszych przygód” uczennica naszej szkoły:

• Emilia Brodziak z klasy VII zajęła I miejsce.

Gościem honorowym tegorocznej edycji konkursu był pisarz Paweł Beręsewicz, z którym odbyło się spotkanie autorskie. Autor zaprosił uczniów do dyskusji na temat problemów poruszanych w jego książkach. Jedną z zaproszonych była Julianna Tomala. Rozmawiali o treści książki „Noskawery”, w której autor w dowcipny sposób porusza temat naszej skłonności do podążania za modą, kreowaniu sztucznych potrzeb, płaceniu dużych kwot za rzeczy zbędne, tylko dlatego, bo są modne. Autor zaprezentował model noskawera, który jest pokrowcem na nos. Opowiedział też o treści powieści „Szeptane”, w której odsłania mechanizmy manipulacji informacją w Internecie.

Na koniec spotkania Paweł Beręsewicz rozdał wiele autografów w napisanych przez siebie książkach i na pamiątkowych zakładkach podarowanych przez Wydawnictwo Literatura. Podpisał się też na przedramieniu Julianny.